Nanotechnologie – magisterský studijní obor

Organizace výuky

Základními pilířy studijního plánu jsou následující zásady:

  1. výuka má přímou návaznost na činnost vědeckých skupin na univerzitě,
  2. student se s touto činností seznamuje prostřednictvím laboratorních projektů: po několik týdnů student dochází do vybrané laboratoře a podílí se na jejím běžném chodu, zároveň se věnuje vlastnímu tématu a na konci projektu vypracuje a obhajuje laboratorní zprávu.

Aby vůbec měla výše uvedená laboratorní a vědecká činnost studenta smysl, obsahuje studijní plán řadu teoretických předmětů, které mu zprostředkují nutné znalosti v daných oblastech. Celková koncepce studia je taková, že po úvodních obecných přednáškách student absolvuje praxi ve dvou vybraných laboratořích a posléze si volí specializační přednášky a předměty podle svého zájmu.

Blokové studium

Na rozdíl od běžné vysokoškolské výuky v České republice, dělené na zimní a letní semestr a výukové a zkouškové období, probíhá výuka oboru Nanotechnologie v blokovém režimu. To znamená, že v rámci jednoho bloku probíhá intenzivní denní výuka dvou či tří předmětů, většinou po dobu dvou až tří týdnů. Pak následuje jeden či dva týdny, ve kterých se neučí a během nichž by studenti měli složit zkoušky z odučených předmětů. Pokud u zkoušek neuspějí, mohou je složit i později v průběhu akademického roku, ale vždy musí splnit běžné podmínky kreditového studia (více informací na stránkách fakulty).

Typický vyučovací blok vypadá takto:

S ohledem na konkrétní domluvu vyučujících a studentů se organizace bloku může změnit. Zcela se vymykají bloky laboratorních projektů.

Poznámka

Samotné studium začíná úvodním týdnem, ve kterém budete seznámeni s průběhem studia, ale hlavně absolvujete exkurze ve vědeckých laboratořích. Díky nim získáte představu o způsobu vědecké práce a o možných tématech diplomových prací.

Abychom usnadnili studium těm, kteří nestudovali fyziku, následuje po úvodním týdnu blok přednášek základů fyziky, který by měl všechny studenty dostat na stejnou úroveň fyzikálních znalostí. Úspěšné složení zkoušek z tohoto bloku je podmínkou dalšího pokračování studia.

Diplomové práce

V průběhu prvního ročníku si studenti volí téma diplomové práce, zpravidla s ohledem na téma předchozích a probíhajících laboratorních projektů. Vhodné téma si student vybírá po konzultaci s předpokládaným vedoucím práce a v oblastech, kterým se zaměstnanci univerzity věnují. V případě vážného zájmu studenta je možné zvolit i témata z jiných oblastí.

Vybraná témata diplomových prací:

Zajištění výuky

Jednotlivé předměty oboru vyučují převážně vědci ze tří oddělení univerzity: